gusto-flora


Prejdi na obsah

Pestovanie kaktusov

Exotické rastliny > Kaktusy


<Späť<

Všeobecne o kaktusoch
Skupina rastlín s určitými spoločnými znakmi tvorí jednu veľkú "rodinu", tzv. čeľaď. Všetky kaktusy patria do jedinej čeľade Cactaceae (kaktusovité). Pre nás - Európanov - je to mimoriadne exotická čeľaď, ktorej príslušníci tvoria ucelenú skupinu, ktorá sa značne odlišuje od tých rastlín ktoré bežne poznáme. Pritom to všetko vyplynulo z prispôsobenia sa vonkajším podmienkam v ktorých kaktusy museli žiť. Aj keď vieme, že bez vody nie je možný život, kaktusy sa dokázali prispôsobiť extrémnemu suchu a využili pritom rôzne "finty"' ako čo najlepšie prežiť. Listy sú zakrpatené alebo úplne premenené na akési drobné výrastky a pichľavé tŕne. Aby sa zmenšila plocha vyparovania vody a zväčšila jej zásoba, povrch tela sa im zaoblil, ba až úplne zaguľatil.
Dokonca aj celý životný rytmus kaktusov sa zmenil tak, že prieduchy (ktorými rastliny dýchajú, ale zároveň aj strácajú najviac vody) sa im, na rozdiel od rastlín žijúcich u nás, otvárajú v noci, keď je nižšia teplota a vyššia vzdušná vlhkosť. V každom prípade sú to netypické rastliny, pre nás mimoriadne zaujímavé nielen svojim tvarom, symetriou tela a nezvyčajnými tŕňmi, ale často aj pôvabnými kvetmi.Všetky kaktusy pochádzajú z Ameriky. Na ostatné kontinenty boli umelo zavlečené. Celá čeľaď sa skladá s približne 3 000 druhov a je zaujímavé, že každoročne zberatelia nájdu niekoľko nových taxónov.

obr. - očarený kaktusmi, až mu z toho zrak precháza




PESTOVANIE:
Sú to rastliny mimoriadne odolné voči nedostatku vody a prebytku tepla a svetla. Preto počas našej zimy majú kaktusy u nás nielen málo tepla, ale predovšetkým svetla. Ak by sme ich nútili rásť cez zimu, začali by za vyťahovať, tŕne by mali malé a riedke, nekvitli by a časom by sa vysilili a zahynuli. Preto kaktusy cez zimu nechajte odpočívať: vôbec ich nepolievajte a ak môžete, dajte ich do svetlej a chladnej (+5°C - +15°C) miestnosti. Môže to byť nevykurovaná veranda, presklená chodba, pivnica atď.. Ak ich nemôžete dať na svetlo, môžu byť aj v šere, prípadne ,v úplnej tme - napr. uložené v krabici - vtedy ale budú o trošku menej kvitnúť.
Skoro na jar (febr. - marec) ich preneste do tepla a svetla, ale ešte stále ich nepolievajte. Ak boli dovtedy v tme, prikryte ich cez silné obedňajšie slnko priesvitným papierom, ináč riskujete, že sa kaktusy popália a budú mať po tele nepekné škvrny. Občas ich ešte môžete slabo pokropiť teplou vodou. Ak sa to kaktusom bude páčiť a už sa rozhodli, že so zimným oddychom je načase skončiť - začnú im zo stredu temena vyrastať jemné tme. A až to je pre Vás signál, aby ste ich začali opatrne polievať. Počas rastu mnoho kaktusov znesie aj pomerne veľa vody (samozrejme, že podstatne menej ako naše izbové rastliny), ale pri zmene počasia bude lepšie, keď prípadné silnejšie ochladenie nájde rastliny v suchom stave aj v lete. Kaktusom ale aj počas rastu prospieva, keď im medzi 2-3 zálievkami necháte úplne preschnúť pôdu. Obdobie najintenzívnejšieho rastu je v máji - júni a potom zase na jeseň. V čase letných horúčav (keď nočná teplota vystupuje na 18°C - 20°C) nastupuje tzv. letná stagnácia. Niekoľko týždňov až mesiac kaktusy nepolievajte, nech preschnú, trošku sa scvrknú a oddýchnu si. O to bujnejší je potom jesenný rast, ktorý nastupuje v septembri a trvá niekedy až do konca októbra, ba až do začiatku novembra. Vtedy obyčajne kaktusy vytvárajú najkrajšie otŕnenie. Približne od konca septembra postupne obmedzujte polievanie a pripravujte rastliny na sucho. Od septembra ich stačí polievať raz za 2 - 3 týždne. Znovu zdôrazňujem - v zime úplné sucho, pretože kaktusy sú na to zvyknuté a nič sa im nestane. Najčastejšia príčina odumretia kaktusov pestovaných u nás je hniloba, predovšetkým od prílišného polievania.
Na pôdu nie sú náročné. Majú radi trochu rašeliny, trochu bežnej zeminy, trochu piesku alebo agroperlitu (1 : 1 : 1). Ak nemáte rašelinu, tak bežnú záhradnú zem zmiešajte v rovnakom pomere s pieskom. Je veľmi dobré, keď ako posledné 1 - 2 cm nasypete do kvetináča čistý piesok alebo drobné kamienky - ktoré po poliatí rýchlo preschnú a kŕčok rastliny (tam kde sa nadzemná časť rastliny dotýka zeme) je v suchu. Je to praktické, pretože práve tam často vzniká hniloba a zároveň aj estetické. Vo všeobecnosti Vám môže pomôcť aj tento návod: bielovlasé a dlhovlnné kaktusy obyčajne nemajú radi rašelinu, treba ich opatrnejšie polievať a neznášajú, keď im na dlhej vlne a na tele ostáva voda - preto ich nedávajte na dážď a polievajte len na spodok do misky. Kaktusy vo všeobecnosti majú radi, keď sú denné (až do 35°C ) a nočné (10°C - 15°C) teploty značne rozdielne, cez zimu žiadna voda a podľa možnosti chlad (5°C - 15°C), ináč si neoddýchnu a potom nekvitnú a zle rastú, na jar sa neponáhľať s polievaním a pozor na popáleniny.
To čo ste si prečítali, je len všeobecný návod. Niektoré druhy potrebujú špecifické podmienky, ale ak budete mať svoje rastliny radi a budete si ich pozorne všímať, samé Vám povedia, čo potrebujú.

Oplatí sa pozrieť:
1. V tomto článku sa dozviete viacej o kaktusoch a ich pestovaní. Autorom je p. Mezey - dlhoročný člen nášho nitrianskeho klubu so značnými znalosťami a skúsenosťami. V r. ----- navštívil

Drobná (možno aj dobrá) rada:
Ani najlepší návod na pestovanie sa nevyrovná láske k rastlinám, citu pre pestovanie a skúsenostiam. Napriek tomu každá rada je dobrá a ja vám odporúčam študovať aj literatúru, ktorej je v súčasnosti už dostatok. Sám pestujem rastliny už nepretržite od svojich šiestich rokov a napriek svojim značným skúsenostiam v pestovaní veľa svojho voľného času venujem stále "hrabaniu" sa v literatúre. Ako povedali múdrejší ako my, človek sa učí celý život.

1/11 JA


Zpäť na obsah | Zpäť na hlavné menu