gusto-flora


Prejdi na obsah

Rozvody

Závlahy

...AQADUKTY - aké kolosálne stavby postavili starí Rimania aby dopravili obyčajnú vodu tam, kde ju potrebovali...


Je dobre, ak máte kvalitný zdroj vody, ale ak ju nedostanete k rastlinám, tak vám je nanič. V súčastnosti na prepravu vody v záhrade je ideálne 1" polyetylénové potrubie. Pretože je najčastejšie používané, má bezkonkurenčný pomer ceny a užitkových vlastností. Množstvo vody, ktoré toto potrubie (pri tlaku niekoľko atmosfér) dokáže za minútu prepustiť, nie je ale nekonečné. Spravidla sa preto musí počítať s viacerými vetvami rozvodného potrubia, ktoré sa budú postupne spúšťať.
A koľko vetiev potrebuje Vaša záhrada? Správnu odpoveď na túto otázku sa dozviete až z dobre vypracovaného projektu. V ňom sa zohľadnia nielen prepočty odberu vody, výdatnosť zdroja, tlakové pomery, ale v neposlednom rade aj dlhoročné skúsenosti projektanta. Voda je veľká potvora a je potrebné zohladniť čo možno najviac premenných ovplyvňujúcich prenos vody.
K rozvodom patria aj koncové časti - postrekovače. V zásade existujú 2 typy postrekovačov: rotačné a statické. Rotačné polievajú len do kruhu alebo kruhovej výseče s polomerom najčastejšie 5-15m. Aj keď kruhové statické postrekovače nemajú väčší dostrek ako 5,5 m, častokrát majú väčšiu spotrebu vody ako rotačné s omnoho väčším polomerom. Táto skutočnosť Vás ale nemusí trápiť, dobrý projektant to zohľadní vo vašom návrhu závlahy. Statické postrekovače vedia polievať aj do tvaru obdlžnika či štvorca, ale treba mať stále na pamäti, že postrekovače žiadneho výrobcu nedokážu postrekovať do ideálneho štvorca či obdĺžnika.
Orientačná cena statických potrekovačov je asi 1/4 až 1/3 z ceny rotačných.
Na Slovensku sa dajú kúpiť postrekovače od rôznych svetových výrobcov. V zásade všetky pracujú na rovnakých princípoch, majú porovnatelné technické parametre a obyčajne sú vzájomne kompatibilné. My najčastejšie montujeme zavlažovače od firmiem RAIN BIRD a K-RAIN. Podľa vašich požiadaviek vám ale vieme namontovať postrekovače od ľubovoľného výrobcu, ktorého produkty sa predávajú na Slovensku.


JA/16


Sub-menu:


Zpäť na obsah | Zpäť na hlavné menu