gusto-flora


Prejdi na obsah

Ovládanie

Závlahy

...čo by mnohí dali za to, keby mohli ovládať svojich podriadených, manžela, deti, milenku alebo mali pod kontrolou aspoň seba...


Želania napísané v úvode vám splniť nevieme, ale vieme zabezpečiť, aby ste plne ovládali závlahový systém vo vašej záhrade. Závlahu môžete spúšťať ručne alebo pomocou počítača. Prvá možnosť je lacnejšia, druhá komfortnejšia a pretože sa polieva hlavne v noci, je na spotrebu vody úspornejšia a kvalita polievania je vyššia.
Ku kvalitnému polievaniu patria aj rôzne podporné systémy: veterné senzory, protimrazové senzory, meteo stanice a dažďové senzory. Najpraktickejšie z nich sú dažďové senzory, ktoré sa aj najčastejšie používajú. Ak dostatočne prší, dokážu polievanie zablokovať.
Doporučujeme počítače od izraelskej firmy GALCON série 8000, ktoré sú elegantné, spoľahlivé, ľahko sa programujú a intuitívne ovládajú. Treba ich namontovať na ľahko prístupné miesto, lebo počítač nestačí na jar naprogramovať a viac sa oň nestarať. Počasie sa mení v priebehu vegetačnej sezóny a rovnako sa menia aj požiadavky rastlín na zavlažovanie. Občas treba počítač prestaviť alebo zabezpečiť polievanie mimo naprogramovaného cyklu. Netreba sa toho ale obávať, pri moderných záhradných počítačoch sa s tým ráta a ich základné ovládanie je pomerne jednoduché.
K počítačom nevyhnutne patria aj elektromagnetické ventily. Sú to zariadenia, ktoré na pokyn počítača otvárajú prívod vody do jednotlivých sekcií. Koľko máte sekcií, minimálne toľko potrebujete aj elmag. ventilov. Najčastejšie sa umiestňujú v blízkosti zdroja vody do umelohmotných šácht. Ak chcete umiestniť počítač vo vnútri v budove, PC musí byť spojený s elmag. ventilmi pomocou elektrických káblov, ktoré je potrebné vyviesť z budovy do záhrady. Pri stavbe budovy a chodníkov netreba na to zabúdať.


Sub-menu:


Zpäť na obsah | Zpäť na hlavné menu