gusto-flora


Prejdi na obsah

Leuchtenbergia principis

Exotické rastliny > Kaktusy

obr.1obr.2obr.3obr.4

<Späť<

Tento kaktus je mimoriadne zaujímavý nielen svojím ojedinelým tvarom ale aj históriou. Pritom sa na kaktus ani veľmi nepodobá, pripomína skôr Agave.
Pochádza z Mexika, hlavne z púšte Chihuahua. Meno mu dal r. 1848 botanik W. J. Hooker. Rod Leuchtenbergia je monotypický t.j. doteraz tu bol popísaný len jediný druh a to práve Váš principis.
Dorastá do výšky až 50 cm. Mamily sú modrozelené, v priereze trojuholníkovité, mimoriadne dlhé - až 15 cm a sú asi najdlhšie v ríši kaktusov. Tŕne sú mäkké, papierovité, dlhé až 15 cm, najskôr slamovo žlté, neskôr sivé a pekne kontrastujú s modrozeleným telom. Mamily časom odumierajú a preto na starých rastlinách sú svieže len v hornej tretine rastliny. V strede sú odumreté a dole je len holé telo bez mamíl. Krásne, mierne voňavé a veľké kvety majú v priemere až 10 cm a sú žlté s lesklými vnútornými okvetnými lístkami. Kvitne na vrcholoch najmladších mamíl a kvety sú otvorené niekoľko dní.

Aj keď človek, podľa ktorého dostala Leuchtenbergia svoje meno upadol už do zabudnutia, zaslúži si, aby sme si ho pripomenuli. Tento výnimočný muž bol Eugene de Beauharnais (1781 -1824), miestokráľ v talianskom kráľovstve. Jeho otec bol popravený počas francúzskej revolúcie. Matka sa znovu vydala za Napoleona a tak sa Eugene stal nevlastným synom veľkého Napoleona. Bol veľmi talentovaný a už ako 15-ročný sa stal Napoleonovým pobočníkom. Neskôr sa preslávil ako vynikajúci vojvodca. Po sobáši s dcérou bavorského kráľovstva sa stal vojvodcom z Leuchtenbergu. Panstvo Leuchtenberg sa nachádza v Hornom Falcku, neďaleko hraníc s Českom. Bol veľkým obdivovateľom tropickej vegetácie a aj jej pestovateľom. Vydával veľké finančné čiastky za exotické rastliny.
Druhové meno principis znamená kniežací, výnimočný, prípadne znamenitý.

obr.1 a obr.2 - priemery kvetináčov sú 11 cm, tak aké velké sú kvety?
obr.3 - rastlina po dlhšom suchu s ešte uzavretou ružicou ale zato s piatimi kvetmi
obr.4 - tento kaktus sa dostal aj na poštovú známku

Pestovanie
Rastlina pochádza z extrémnych púštnych oblastí, preto ju treba sadiť do priepustného substrátu s 50 %-nou prímesou piesku. Nádoba by mala byť užšia a trochu vyššia, aby mal silný repovitý koreň dostatok priestoru.
Slnka nemá nikdy dosť - to znamená plné osvetlenie a maximum tepla. Zálievku znesie len počas leta. Po niekoľkonásobnom poliatí nechajte substrát znovu úplne preschnúť. Ak neviete či ho máte poliať alebo nie, vždy sa rozhodnite pre druhú možnosť. Tieto rastliny bez problémov znesú aj dlhé obdobie sucha, ale pri jednom nesprávnom poliatí ohrozujete ich život.
Prípadné väčšie ochladenie by malo zastihnúť rastlinu vždy suchú. V zime jej najviac vyhovujú teploty okolo 10 oC. Krátkodobý pokles teploty k nule rastlina znášaj bez ujmy na zdraví. Samozrejme, že len v prípade, ak je rastlina prezimovaná v úplnom suchu. Každým, aj najmenším poliatím tejto rastliny v zime riskujete, že Vám zhnije. Netreba sa báť, že Vám rastlina vyschne. Ba skôr naopak, treba obdivovať jej mimoriadnu odolnosť voči suchu. V čase sucha sa celá ružica mamíl zatvára a takto čaká na vlhko, keď sa znovu otvorí. Polievať ich začnite až niekedy v máji, keď sa už dostatočne oteplilo.
Aj keď rastie pomaly, určite si tento skvost mexickej flóry zaslúži Vašu zvýšenú pozornosť. Ešte donedávna bol považovaný za jeden z najohrozenejších mexických kaktusov vôbec.

Drobná (a možno aj dobrá) rada: Ak nemôžete Leuchtenbergiu zimovať v chlade, kludne ju môžete nechať aj v byte a nemusí to byť len na okne - raslina aj tak spí celú zimu a nedostatok svetla jej nevadí. V izbe, na peknom stolíku, je to nádherná živá dekorácia.

1/11 JA





Zpäť na obsah | Zpäť na hlavné menu