gusto-flora


Prejdi na obsah

Astrophytum ornatum

Exotické rastliny > Kaktusy

obr.1obr.2obr.3obr.4

<Späť<

Rod Astrophytum zahŕňa asi 10 druhov veľmi zvláštnych a mimoriadne elegantných kaktusov, ktoré sa výrazne odlišujú od iných príslušníkov čeľade Cactaceae. Názov pochádza z gréčtiny - niečo ako rastlina podobná hviezdnej oblohe (astron - hviezda, fyton - rastlina). Majú malý počet rebier, jedinečné - člnkovité semená a sú veľmi často pokryté drobnými vatovými vločkami, podľa ktorých dostali svoje rodové meno.
Astrophytum ornatum bolo objavené okolo r.1827 ako prvé z celého rodu a hneď udivilo svojou krásou. Druhové meno ornatus v latinčine znamená ozdobný, okrasný, čo sa vzťahuje na krásu rastliny, ktorá je symetricky skoro dokonalá. Pochádza z mexických štátov Hidalgo a Querétaro hlavne z povodia rieky Rio Moctezuma z nadm. výšky 1 000 až asi 1 600 m n.m.. Dožíva sa aj viac ako 200 rokov.
Astrophytum ornatum patrí medzi veľmi veľké kaktusy. Dosahuje výšku až 1,5 m a šírku asi 30 cm.. Pokožku má jasne zelenú pokrytú bielymi vatovitými vločkami, ktoré sú neskôr často usporiadané do pruhov a v staršom veku môžu úplne chýbať. Má 8 rebier s ostrými hranami.
Veľké, žlté až 9 cm široké kvety rozkvitajú v lete za najväčších horúčav. Veľmi dekoratívne sú aj rovné tŕne dorastajúce do dĺžky až 10 cm.

obr.4 - uznajte, že táto prekrásna rastlina z volnej prírody nemá chybu.

Pestovanie
Aj keď sa jedná o veľký stĺpovitý kaktus, svoj počiatočný guľovitý vzhľad si zachováva pomerne dlho, najmenej prvých 10 až 15 rokov. Až potom začína rásť do výšky. Veľkosti tohto kaktusu sa ale báť nemusíte, jeho prírastky sú dosť malé. Po desiatich rokoch od výsevu dosahuje priemer aj výšku niečo málo cez 10 cm. Prvý raz začína kvitnúť po 7-8 rokoch.
Pôda.
Substrát má rád priepustný - je dobré primiešať až 50 % piesku. Substrát by mal mať neutrálnu až slabo alkalickú reakciu (pH 7-7,5).
Svetlo.
Slnka nemá nikdy dosť - to znamená plné osvetlenie najlepšie v skleníku alebo na balkóne a maximum tepla. Celoročné pestovanie v byte za oknom nie je najvhodnejšie - obyčajne rastliny trpia nedostatkom slnka a pri väčšej zálievke sa môžu deformovať.
Voda.
V dobe vegetácie znáša aj pomerne výdatnú zálievku, ale lepšie je byť opatrnejší a niekoľko poliatí vystriedať jeden až dvojtýždňovým obdobím sucha. Prípadné ochladenie by malo zastihnúť rastlinu vždy suchú. V zime úplne bez kvapky vody. A to aj vtedy, keď ju zimujete v byte. Každým, aj najmenším poliatím tejto rastliny v zime riskujete, že Vám zhnije. Netreba sa báť, že Vám rastliny vyschnú, ba skôr naopak, treba obdivovať ich mimoriadnu odolnosť voči suchu. Napriek niekoľkomesačnému suchu sa rastliny prakticky objemovo ani tvarovo nemenia. Polievať začnite tieto rastliny až niekedy v máji, keď už sú horúce dni. Ak je Vaša rastlina už dosť stará a s kaktusmi nemáte skúsenosti, môžete pestovať A. ornatum tzv. na istotu. Čiže ak má Vaša rastlina viac ako 5 až 7 cm v priemere, môžete ju dôkladne poliať len párkrát počas najhorúcejšieho leta. Rastlina bude síce rásť veľmi pomaly, ale si bude zachovávať kompaktný tvar a čo je hlavné, nevyhynie Vám.
Zimovanie.
V zime jej najviac vyhovujú teploty okolo 10 oC. Krátkodobý pokles teploty k nule rastliny znášajú bez ujmy na zdraví. Samozrejme, že len v prípade, ak je rastlina prezimovaná v úplnom suchu. Aj napriek tomu, že A.ornatum najlepšie prezimuje v chlade, veľkú rastlinu môžete cez zimu umiestniť aj v teplej miestnosti napr. na stole v obývačke (aj pomerne ďaleko od okna) kde vydrží až do jari bez väčších príznakov vyschnutia. Samozrejme ju nesmiete vôbec polievať, ba aj do bytu ju musíte už preniesť úplne suchú. Takto pestovaná rastlina predstavuje prekrásnu, živú dekoráciu v byte. Na jar ju musíte vyložiť von a dopriať jej čo najviac slnka a čerstvého vzduchu, aby načerpala dostatok síl.

Príroda sa na kaktusoch r. Astrophytum dosť vyšantila. Vzájomnou kombináciou kvetov, tŕňov a v ríši kaktusov vzácne sa vyskytujúcich vločiek, vytvorila z týchto rastlín prekrásne živé skvosty s vysokou estetickou hodnotou.

Drobná (možno aj dobrá) rada: Ak zimujete rastlinu v byte ďaleko od okna, po jej vyložení von na jar si dávajte dobrý pozor na skoré jarné Slniečko, ktoré by rastlinu mohlo popáliť. Rastlina to samozrejme prežije, ale mnoho rokov sa budete musieť pozerať na nepekné škvrny od popálenia.
2/11 JA
Zpäť na obsah | Zpäť na hlavné menu