gusto-flora


Prejdi na obsah

Haworthia fasciata

Exotické rastliny > Iné sukulenty

obr.1obr.2obr.3obr.4

<Späť<

Haworthia je príbuzná rodu Gasteria a svojimi ružicami sa podobá na malú Aloe. Vo veľkom diele kniežaťa Salm-Dycka, vydanom v r. 1863, ešte boli všetky tieto 3 rody zaradené spolu v jednom rode Aloe. Svoje meno dostali Haworthie na počesť vynikajúceho znalca sukulentov - Adriana Hardy Hawortha (1772-1833, Chelsea, Anglicko). Patria do čeľade Liliaceae.
Haworthia fasciata pochádza z južnej Afriky. Tvorí malé, kompaktné ružice a svoje meno dostala po výrazných bielych výstupkoch usporiadaných do priečnych pásikov na spodnej strane listov (fasciatus = pruhovaný, páskovaný). Je to asi najznámejšia a najčastejšie pestovaná Haworthia, ktorá sa medzi pestovateľmi teší veľkej obľube už niekoľko desiatok rokov. V súčastnosti sú už vypestované nové kultivary s rôznymi typmi mimoriadne ozdobných plastických prúžkov a bodiek. Viď fotografie. Kultivar "Perle", (dostupný tiež pod názvami "Clariperla", či ako rôzne variety H. attenuaty) má mohutné, do priestoru vystupujúce perličky spájajúce sa do súvislých pásov. Opakom je kultivar "Concolor", s jemnými, do jednotlivých bodiek rozčlenenými perličkami, ktorými je posiata aj vrchná strana listu. Je veľmi ťažko jednoznačne povedať, ktorý kultivar je krajší. Lebo ako sa hovorí: jeden krajší ako druhý!

obr.4 - tak tu ich máme pekne pokope: vľavo je kultivar predávajúci sa najčastejšie pod názvom "Concolor", vpravo zase tzv. "Perle"

Pestovanie
V literatúre sa odporúča sadiť haworcie do nízkych a širokých črepníkov, pretože ich korene rastú plytko pod povrchom zeme. Ak Vám takáto plytká miska nevyhovuje, nič si z toho nerobte a kludne si svoju rastlinku posaďte do kvetináčka, ktorý sa Vám páči. Haworcie vytvárajú hrubé a dlhé korene, ktoré ak dorastú po kraj kvetináča, okamžite zamieria dole a v krátkom čase aj tak úplne vyplnia spodok kvetináča.
Pestovanie je jednoduché a redukuje sa na správne polievanie a rešpektovanie jej dvoch rastových fáz. Prvá rastová fáza je približne od marca do júna. Potom prichádzajú prázdniny a aby ste mohli ísť s deťmi na dovolenku, tak havorcia prestáva rásť a v tomto období ju nepolievajte. Druhá rastová fáza prichádza až po letných horúčavách. Začiatkom septembra sa zvykne ochladiť a to sa týmto sukulentíkom veľmi páči. Potom ju môžete polievať asi do konca októbra. Aj keď rastlina v plnom raste znesie pomerne veľa vody, ak nepatríte medzi skúsených pestovateľov, polievajte ju tzv. na istotu. Zálievka približne raz za týždeň, vždy až keď je substrát celý preschnutý a znovu opakujem: v čase letných horúčav zabudnite na vodu. Rastlina sa mierne scvrkne a čiastočne sa jej ružica uzatvorí. Na jeseň sa ale znovu napije a porastie do krásy. Najistejšia cesta ako prísť o túto rastlinku je trvalo premáčaný substrát.
Dôležité je používať veľmi priepustnú zeminu ktorá rýchlo vysychá. Napr.: časť dobrej zeminy, časť rašeliny a 1/3 až 1/2 hrubozrnného piesku. Pri presádzaní opatrne zaobchádzajte s koreňmi, pretože sú hrubé, tvrdé a ľahko sa lámu. Ak pri príprave substrátu budete používať aj dobrú zeminu, nemusíte vôbec hnojiť a presádzať stačí raz za 2-3 roky. Pri presádzaní môžete aj opatrne odrezať, alebo odlomiť dcérske rastlinky. 1- 2 týždne im treba dopriať aby zacelili rany (na suchom a teplom mieste) a potom ich môžete začať opatrne polievať.
Kvitne pravidelne a ochotne, ale aj keď sú kvety pomerne nápadné, o veľkej kráse sa teda hovoriť nedá. Kľudne môžete vyháňajúce súkvetie odlomiť, aspoň sa rastlina nebude tak vysilovať.

Svetlo. Rastlinka pochádza z J. Afriky, kde rastie v tieni inej vegetácie. Riaďte sa teda jednoduchou zásadou: veľa svetla ale málo Slnka. Je to jeden z mála sukulentov, ktorý dobre rastie aj v polotieni alebo na severnom okne. Polotieň ale neznamená nejaký tmavý zašantročený kút -potrebuje veľa svetla a čerstvého vzduchu, ale páliace obedňajšie Slnko vyslovene neznáša.

Zima. Ideálna teplota pre zimovanie je v rozpätí asi 5-15 oC. Vtedy ju nemusíte celú zimu vôbec polievať. U mňa pravidelne klesá teplota mierne pod bod mrazu a evidentne im to nevadí. Riskovať zamrznutie rastliny sa ale neopláca a tých 5 oC spodnej teploty je už taká osvedčená istota. Ak ju musíte mať v byte, tak nie nad horúcim radiátorom a zvolte tzv. udržovaciu zálievku: asi raz za mesiac, dva, ju mierne polejte.


Aj keď je Haworthia fasiata často pestovaná rastlinka, stále nás dokáže očariť. Svojimi nevšednými, rôzne tvarovanými perličkami skôr pripomína umelecké dielko zo slonoviny ako bežnú rastlinu.

Drobná (možno aj dobrá) rada: Neviem prečo, ale táto rastlinka rada prichádza o korene a to často aj pri najlepšej starostlivosti. Asi ju to nejako zvlášť baví. Nič sa ale nedeje - vyberte je zo substrátu, odstráňte všetky mŕtve korene a čakajte. Asi za 2-3 týždne by mali vyrásť 2-3 mm tzv. čakacie korienky. Vtedy ju posaďte a začnite opatrne polievať.


1/11 JA



Zpäť na obsah | Zpäť na hlavné menu