gusto-flora


Prejdi na obsah

Aloe broomii

Exotické rastliny > Iné sukulenty

<Späť<

Táto efektná Aloe, ktorá ešte pred nedávnom bola pomerne vzácna, sa len postupne udomácňuje v našich končinách. V západných krajinách je, pre svoju krásu a nenáročnosť pestovania, množená vo veľkom. Je to stredne veľká Aloe, ktorej 20 až 30 cm dlhé listy tvoria husté ružice. Staré rastliny môžu mať ružice listov na krátkej stonke. Ružice môžu byť čisto zelené, alebo až so silným nádychom do červena. Sfarbuje sa podľa toho, či jej doprajete veľa alebo menej Slniečka. Kvetenstvo je veľké a veľmi dekoratívne. Je vysoké 1m - 1,5 m, najčastejšie tvorené jednou stonkou, ktorá ale niekedy môže byť aj rozvetvená. Kvety sa neotvárajú naraz, ale asi 10 centimetrový pás otvorených kvietkov sa postupne posúva odspodu nahor. Kvety produkujú veľké množstvo nektáru a sú pastvou pre včely.
Pochádza z Južnej Afriky, kde rastie na skalnatých svahoch vo výškach 1400-1900 m.n.m..
Aloe broomii zbieral Dr. R. Broom už v roku 1905 a tento pekný druh bol tak pomenovaný po mužovi, ktorý ju zbieral ako prvý.
Tak ako skoro všetky (nie len notoricky známa A. vera) rastliny z rodu Aloe, aj táto je liečivá. Hnedastú tekutinu, ktorá pochádza z varených listov A. broomii, miestni obyvatelia používajú ako účinný lekársky prostriedok. V tomto prípade na likvidáciu kliešťov pri dobytku aj ľuďoch a ako dezinfekčný prostriedok.

obr.2 - detail rozkvitnutých kvetov
obr.4 - rozvetvené súkvetie
obr.5 - krásna rastlina s krásnym pozadím

Pestovanie.

Pestovanie Aloe broomii nerobí žiadne problémy. Treba len dodržiavať základné zásady pre pestovanie týchto Afrických sukulentov. Maximum svetla, veľa raňajšieho a poobednajšieho Slnka. Dobre znáša aj priame Slnko. Priepustná zemina a striedme polievanie. V lete jej vyhovuje aj letnenie na záhrade či balkóne. Len kombinácii dlhotrvajúcich dažďov so silným ochladením by som sa asi snažil vyhnúť, aj keď to v praxi nemám overené. Zimovať je najlepšie v chlade(5-15 oC) a úplne nasucho. Na internete sa uvádza, že vydrží dosť veľký mráz: -12 až -19 oC (napr.: http://www.yuccaland.cz/web/zajimavosti/minim_teploty_rostlin/a.htm). Je to síce rastlina dosť otužilá a u mňa jej neuškodili ani slabé mrazíky, ale napriek tomu by som tým "overeným" správam veril veľmi opatrne. Mne sa to proste nezdá, aby boli natoľko mrazuvzdorné, ale odskúšané to nemám.
Táto hustá, tmavozelená a veľmi kompaktná Aloe sa nezvykne vyťahovať a ak máte dostatok miesta, tak vám časom vytvorí bytovú dekoráciu, ktorú nie je možné prehliadnuť. O kvetoch ani nehovoriac.

Drobná (možno aj dobrá) rada:
Už malé rastlinky pôsobia robustným dojmom a vyzerajú veľmi pekne. Ak ju chcete čo najdlhšie pestovať ako miniatúrku, doprajte jej veľa Slnka a opačne, s hnojivom a vodou poriadne šetrite. Rastlina je to veľmi otužilá, vadiť jej to veľmi nebude, ani na kráse jej to neuberie, zato rast sa výrazne spomalí.

JA 1/11



Zpäť na obsah | Zpäť na hlavné menu