gusto-flora


Prejdi na obsah

Aloe juvenna

Exotické rastliny > Iné sukulenty

<Späť<

Aloe juvenna
juvenalis, juvenilis, juvenis = mladý, mladistvý
Táto aloa je v súčasnosti veľmi populárna a vo svete (nie u nás) aj hojne pestovaná. Napriek tomu je to prísny endemit - čo znamená, že pochádzajúci z jediného miesta v južnej Keni, nikde inde zatiaľ nájdený nebol.
Je to miniatúrna aloe, s deltovitými listami dlhými len 2-3 cm a stopkami vysokými asi 25 cm. Spodné listy jej neodpadávajú, čiže prirodzene netvorí žiadny vyholený kmienok. Je značne premenlivá vo farbe aj v tvare listov. V tieni má veľmi peknú, jasnozelenú farbu, zato na Slniečku dostáva bordový nádych. Má aj pekné, červené kvety, ale popravde povedané, na Slovensku som zatiaľ týchto aloí videl lem niekoľko a žiadne nekvitli.
Jednotlivé, úzke a vysoké stonky nie sú až tak veľmi ozdobné, zato väčší trs už krásne vynikne a až vtedy sa z neho stáva skutočná ozdoba zbierok. Našťastie odnožuje úplne ľahko a vo veľkom množstve. Krajné stonky niekedy poliehajú a preto sa často pestuje aj v závesných miskách, kde prevísa cez okraj kvetináča.

Pestovanie.
Veľmi nenáročný a tolerantný druh. Tejto aloe je potrebné nájsť optimálne osvetlenie, aby jej krása vynikla, pretože podľa svetelných podmienok sa mení aj vzhľad rastliny.
Čiže v lete polotieň až priame slnko s dostatočnou ale prerušovanou zálievkou. Na dobre osvetlenom mieste je A.juvenna kompaktná, listy sú natlačené na seba a sú pekne formované (skoro do trojuholníka). Je sýto zelená až mierne sfarbená do bronzova.
Nezabúdajte, že je to sukulent a trvalé mokro neznáša. Aj preto používajte radšej priepustnú zeminu a plytšie kvetináče, kde sa vlhko nedrží tak dlho. Mne sa najviac páči, keď má dostatok Slnka aby sa nevyťahovala a jej listy boli husto natlačené na sebe, ale zároveň Slniečka dostáva len toľko, aby nestratila peknú - svetlo zelenú farbu.
Ak si svoju rastlinku čo len trošku pravidelne všímate, tak vám poslúži ako spoľahlivý lakmusový papierik: sama vám povie čo sa s ňou deje. Ak sa začínajú listy predlžovať, sú čoraz ďalej od seba a stráca sa ostrosť svetlej kresby na listoch - má málo svetla. Toto sa často stáva v zime, keď ju polievaním nútite rásť. Ak chytá čerený až bronzový nádych - svetla má prebytok.
V strede lete ju polievajte veľmi opatrne, pretože veľkým horúčavám sa bráni zastavením rastu a ľahko by mohla začať hniť. Ak s pestovaním ešte nemáte väčšie skúsenosti, tak ju radšej na pár týždňov prestante polievať. Netreba sa báť, jej to neublíži a na jeseň stratený rast aj tak rýchlo dobehne. Ideálny čas na rast väčšinu takýchto sukulentov nastáva znovu začiatkom septemba, keď sa v noci už citeľne ochladzuje, ale svetle a tepla cez deň je ešte nadostač. Len si všimnite, že sa pravidelne, okolo prvého septembrového týždňa prudko zmierňujú nočné horúčavy. Ak sa vám pri otvorenom okne začne lepšie spať (panelákoví ľudia vedia o čom hovorím) a cez deň sa dá ešte aj opaľovať , tak to nie je len príjemné počasie pre nás, ale aj ideálne pre vašu rastlinku.
V zime jej vyhovuje teplota v rozpätí asi 5 -15 oC, občasný pokles k nule alebo slabé mrazíky jej tiež neuškodia. Pri chladnom zimovaní ju vôbec nepolievajte.
Aloe juvenna je veľmi pekná pri pohľade nielen zblízka, kde vyniknú je biele škvrny na listoch, bradavičnaté výstupky na ich spodných stranách a ozdobné ostne na hranách, ale aj z diaľky. Vtedy vás väčšie trsy tejto rastliny určite upútajú, pretože sú ozdobou každej zbierky.

Oplatí sa pozrieť:
1. Dobrá stránka, krásne trsy A. juvenna aj s kvetmi.

Drobrá (možno aj dobrá) rada: Ak urobíte nejakú chybu v pestovaní (rastlina sa vám škaredo vytiahla nedostatkom svetla, či ste ju popálili na priamom Slnku alebo jej vyparatili niečo iné) netreba prepadať panike, ale radšej si kúpiť ostré záhradnícke nožnice. Bez obáv jej stonky môžete odrezať - vyrastú nové a bude ešte krajšia. Niekomu sa bočné, prevýsavé stonky nepáčia inému zas áno. Ak patríte medzi tých prvých, tak vám tento problém nožnice zase spoľahlivo vyriešia. V tomto prípade skúste celý trs posadiť trochu hlbšie do kvetináča (nasypať menej zeminy) - aby sa krajné stonky opreli o kvetináč, a mali menšiu šancu poliehať.

2/11 JA




Zpäť na obsah | Zpäť na hlavné menu