gusto-flora


Prejdi na obsah

Čerpadlá

Závlahy

<Späť<

Potrebujete dostať vodu zo studne do záhrady. Každé čerpadlo vie vodu čerpať a prepravovať, ale nie každé čerpadlo je vhodné na zapojenie do systému automatickej závlahy. Spotreba vody pri zavlažovaní trávnika výsuvnými postrekovačmi je značná. Vaše čerpadlo musí byť schopné plniť dve zásadné požiadavky: dopraviť určené množstvo vody a zároveň vytvoriť dostatočný tlak. Každé čerpadlo funguje tak, že čím väčšie množstvo vody od neho požadujeme, tým menší tlak dokáže vytvoriť.




Pri kúpe čerpadla vás okrem ceny určite budú zaujímať technické údajmi, ktoré bývajú uverejnené na štítku na čerpadle. Pre vás sú najdôležitejšie dva údaje: množstvo vody, ktoré dokáže čerpadlo prečerpať (najčastejšie sa udáva v m3 za hodinu, alebo v litroch za minútu) a aký tlak dokáže vytvoriť (udáva sa ako výška v metroch do ktorej čerpadlo vytlačí vodu nad hladinu). Orientačne môžete počítať, že 10 m výšky sa rovná asi tlaku 1 atm.
Predpokladajme, že ste si dali urobiť projekt na závlahu, z ktorého vyplýva, že budete mať spotrebu asi 3000 l/h. Štandardný tlak, pri ktorom vám postrekovače budú správne fungovať je v rozpätí asi 2-4 atm.. Na čerpadle č.1 (červená krivka na grafe č.1) budú uvádzané tieto základné technické údaje: čerpadlo dokáže vytvoriť tlak 8 atm a výkon 3 300 l/h. Keďže vy budete potrebovať len 3 000l/h a tlak do 4 atm, stáva sa, že predajca vás bude presviedčať, že toto čerpadlo je pre vás vhodné. Nie je to pravda! Výrobcovia totižto maximálny tlak, ktorý dokáže čerpadlo vyvinúť merajú na výstupe čerpadla a preto je tento údaj pre vás úplne nepodstatný. V praxi vám toto čerpadlo vo vašom systéme taký tlak nikdy nevytvorí. Od predajcu si treba vyžiadať graf závislosti tlaku od množstva pretečenej vody, ktorý môže vyzerať napr. tak, ako je to znázornené na grafe č.1. Každé čerpadlo má takúto charakteristiku a ak vám predajca tvrdí niečo iné, tak vám klame. Z grafu je jasne vidieť, že čerpadlo č. 1 (červená krivka) pri spotrebe vody 3000 l/h dokáže vyvinúť tlak len 4 atm (hoci na štítku na čerpadle je napísané 8 atm). Bežné tlakové straty (to určí projektant v projekte) bývajú 2-3 atm. A túto stratu musíte odpočítať od tlaku (4 atm) , ktorý vyvinie čerpadlo. Čiže nám vyšlo, že pre koncové zariadenie (postrekovače) ostalo 1-2 atm tlaku, čo je nedostačujúce. Toto čerpadlo je preto vhodné napr. na ručné polievanie s hadicou, automatická závlaha by s ním asi nefungovala.
Naproti tomu, čerpadlo č.2 (zelená krivka) pri tej istej spotrebe vody (3000l/hod) nám dá ešte stále asi 6,4 atm tlaku čo pre vašu záhradu by bolo dostatočné. Paradoxom ostáva, že technický údaj na štítku tohto čerpadla by pravdepodobne udával max. tlak 7 atm. ,čo je o 1 atm menej než u čerpadla č.1.
Existuje veľké množstvo rôzne výkonných čerpadiel, vy si musíte vybrať čerpadlo, ktoré bude spĺňať vaše technické požiadavky, ale zároveň nebude zbytočne predimenzované, pretože každým nárastom výkonu, (ktorý možno nikdy nevyužijete) rýchlo rastie aj cena.
Čo sa týka kvality materiálov, najdrahšie sú celonerezové. V súčasnosti sú orientačné ceny záhradných čerpadiel používaných na automatické závlahy v rozmedzí asi 200- 800 EUR. Horná hranica ceny sa pri veľmi kvalitných čerpadlách ale môže posunúť značne vyššie.


2/11 JA


Zpäť na obsah | Zpäť na hlavné menu